Jak oczyścić przypalony garnek

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Kłaniam się

W obecnych czasach kucharzenie staje się co chwila prostsze, a to za sprawą potężnego i globalnego dostępu do wszystkiego, co potrzebne w tym zawodzie, i nie mam na myśli tylko przepisów w Internecie. Półki w marketach uginają się od różnorakiego gatunku sprzętu AGD, przypraw, nożyków, książek kucharskich i ładnych garnków ze stali nierdzewnej. 

 Każdemu z nas, sporadycznie zdarza się przyjarać tego rodzaju garnek, albo chyba to, co w garze. O ile jest to delikatne przypalenie trwające chwilę, to da się wywalić przypaloną zawartość wlać wrzątku z płynem czy solą, odczekać paręnaście minut i zmyć szczotką z tworzywa. Zwykle taki operacja się udaje i w najlepszym przypadku nie pozostają żadne cienie na dole garnka. Gorzej, jeżeli spalimy potrawę tak, że na spodzie garnka będzie gruba zwęglona skorupa, a w kuchni widoczność zmaleje jak w gęstej mgle, co w tym czasie robić? Kuchnię można wywietrzyć a garnek szkoda wywalić.

 Postaram się napisać, co w takiej sytuacji najlepiej zaradzić. Musimy przygotować: szpachelkę, wkrętarkę z regulacją obrotów, krążek elastyczny na rzep, włókninę polerską ziarno 60, 120, 240, ściernicę trzpieniową z włókniny ziarno 60, 240 i ewentualnie włókninę stalową o numerze 2, 0 i  00. 

Najistotniejsze to zaczekać, aż gar wystygnie, wtedy zalać niewielką ilością wody z solą (pod żadnym pozorem nie wlewać wody do gorącego garnka, albowiem można wykrzywić dno). Dobrze jest go przenieść na balkon, tak aby nieznośny zapach nie roznosił się po domu. Potem wąską szpachelką usunąć zwęglone części, tak, aby nie było większych kawałków przylegających do spodu garnka, to czasem trwa, jednakże dobrze jest uzbroić się w wytrwałość i sumiennie wyczyścić dno. Po tym etapie płuczemy gar i osuszamy go, wolno lekko podgrzać nad gazem, jednak bez pośpiechu. Montujemy na wiertarkę krążek z rzepem i przytwierdzamy do niego włókninę 60, obroty nastawiamy na plus minus 500obr/min. I czyścimy nieznacznie dociskając spód garnka. Trzeba baczyć, aby nie ocierać gumą o boki garnka. Po kilku minutach garnek, jego dno powinien już być w miarę czysty, należy wówczas przetrzeć go suchą ścierką i sprawdzić czy nie pozostały gdzieś plamy, jeżeli tak to akcję ponowić. Jeżeli dno będzie już czysty zamieniamy włókninę na 120, później 240 i powtarzamy za każdym razem operację, ale trochę krócej. Po wyczyszczeniu dno powinno mieć satynową nawierzchnię bez widzialnych głębszych rys. Dalszy etap to polerowanie brzegów garnka i tu działamy analogicznie jak przedtem. Wpierw montujemy na maszynę ściernicę trzpieniową z włókniny o ziarnie 60, później drobniejszą 120 lub 240. Po wyczyszczeniu boków gar winien być jak nowy. Jeżeli gar był w środku polerowany to można jeszcze wykończyć go pastą woskową i filcem. 

 

 Jak ktoś nie posiada wiertarki może to samo zdziałać ręcznie za pomocą wełny stalowej grubość 2, 0, 00. Jednakże w wypadku czyszczenia manualnego musimy liczyć się z tym, że spędzimy masę czasu i w żadnym razie nie uzyskamy tak cudownego rezultatu jak w przypadku polerowania mechanicznego.

09 Gru 2019 07:54 - Super User
Charakterysyka i wytrzymałości lin stalowych

Witam
Liny stalowe jak masa innych towarów technicznych wytwarzane są w różnych gatunkach i mają różne przeznaczenie.

Liny stalowe są powszechnie używane w takich urządzeniach przemysłowych, [ ... ]

Porady techniczneRead more...
03 Gru 2019 08:56 - Super User
Armatura ze stali nierdzewnej

Witam
Dziś zwięzły tekst dotyczący nowej linii instalacji przemysłowej wytworzonej ze stali nierdzewnej 316. Dedykowanej do instalacji przemysłowych o ciśnieniu do 10 bar. Oczywiście jak zobaczycie [ ... ]

Technika i technologieRead more...
02 Gru 2019 09:00 - Super User
Noże do urządzeń wielofunkcyjnych


Witam aktualny tekst będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

Na rynku pojawia się coraz to więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opowiedzieć [ ... ]

Porady techniczneRead more...
02 Gru 2019 07:53 - Super User
Uporządkowany warsztat

Magazynowanie narzędzi, śrub, kołków i innych używanych w zakładach nie musi być uciążliwe. Wszystko zależy od ilości dostępnego miejsca, inwencji i odpowiednich pojemników, organizerów, pudełek [ ... ]

Porady domoweRead more...
27 Lut 2019 08:47 - Super User
Rodzaje mechanizmów w kluczach udarowych

Dzień dobry
Typy mechanizmów udarowych w kluczach pneumatycznych.

Dostępne na rynku pneumatyczne klucze udarowe, bazują na różnych mechanizmach wytwarzających udar. Wszystkie potrzebują smarowania.

https://domtechniczny24.pl/klucze-udarowe-pneumatyczne.html

Jednym [ ... ]

Technika i technologieRead more...
27 Lut 2019 08:20 - Super User
Działanie przecinarki plazmowej

Dzień dobry
Przecinarki plazmowe na dobre zadomowiły się w wielu warsztatach. Duży wpływ ma na to obniżenie ceny przecinarek plazmowych i nadzwyczaj tani osprzęt sprowadzany z Chin.
Warto wiedzieć [ ... ]

Technika i technologieRead more...
Other Articles