Jak oczyścić przypalony garnek

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Kłaniam się

W obecnych czasach kucharzenie staje się co chwila prostsze, a to za sprawą potężnego i globalnego dostępu do wszystkiego, co potrzebne w tym zawodzie, i nie mam na myśli tylko przepisów w Internecie. Półki w marketach uginają się od różnorakiego gatunku sprzętu AGD, przypraw, nożyków, książek kucharskich i ładnych garnków ze stali nierdzewnej. 

 Każdemu z nas, sporadycznie zdarza się przyjarać tego rodzaju garnek, albo chyba to, co w garze. O ile jest to delikatne przypalenie trwające chwilę, to da się wywalić przypaloną zawartość wlać wrzątku z płynem czy solą, odczekać paręnaście minut i zmyć szczotką z tworzywa. Zwykle taki operacja się udaje i w najlepszym przypadku nie pozostają żadne cienie na dole garnka. Gorzej, jeżeli spalimy potrawę tak, że na spodzie garnka będzie gruba zwęglona skorupa, a w kuchni widoczność zmaleje jak w gęstej mgle, co w tym czasie robić? Kuchnię można wywietrzyć a garnek szkoda wywalić.

 Postaram się napisać, co w takiej sytuacji najlepiej zaradzić. Musimy przygotować: szpachelkę, wkrętarkę z regulacją obrotów, krążek elastyczny na rzep, włókninę polerską ziarno 60, 120, 240, ściernicę trzpieniową z włókniny ziarno 60, 240 i ewentualnie włókninę stalową o numerze 2, 0 i  00. 

Najistotniejsze to zaczekać, aż gar wystygnie, wtedy zalać niewielką ilością wody z solą (pod żadnym pozorem nie wlewać wody do gorącego garnka, albowiem można wykrzywić dno). Dobrze jest go przenieść na balkon, tak aby nieznośny zapach nie roznosił się po domu. Potem wąską szpachelką usunąć zwęglone części, tak, aby nie było większych kawałków przylegających do spodu garnka, to czasem trwa, jednakże dobrze jest uzbroić się w wytrwałość i sumiennie wyczyścić dno. Po tym etapie płuczemy gar i osuszamy go, wolno lekko podgrzać nad gazem, jednak bez pośpiechu. Montujemy na wiertarkę krążek z rzepem i przytwierdzamy do niego włókninę 60, obroty nastawiamy na plus minus 500obr/min. I czyścimy nieznacznie dociskając spód garnka. Trzeba baczyć, aby nie ocierać gumą o boki garnka. Po kilku minutach garnek, jego dno powinien już być w miarę czysty, należy wówczas przetrzeć go suchą ścierką i sprawdzić czy nie pozostały gdzieś plamy, jeżeli tak to akcję ponowić. Jeżeli dno będzie już czysty zamieniamy włókninę na 120, później 240 i powtarzamy za każdym razem operację, ale trochę krócej. Po wyczyszczeniu dno powinno mieć satynową nawierzchnię bez widzialnych głębszych rys. Dalszy etap to polerowanie brzegów garnka i tu działamy analogicznie jak przedtem. Wpierw montujemy na maszynę ściernicę trzpieniową z włókniny o ziarnie 60, później drobniejszą 120 lub 240. Po wyczyszczeniu boków gar winien być jak nowy. Jeżeli gar był w środku polerowany to można jeszcze wykończyć go pastą woskową i filcem. 

 

 Jak ktoś nie posiada wiertarki może to samo zdziałać ręcznie za pomocą wełny stalowej grubość 2, 0, 00. Jednakże w wypadku czyszczenia manualnego musimy liczyć się z tym, że spędzimy masę czasu i w żadnym razie nie uzyskamy tak cudownego rezultatu jak w przypadku polerowania mechanicznego.

28 Cze 2018 07:18 - Super User
Oznaczenia na wężach przemysłowych Norres

Cześć
Ponieważ większość ludzi lepiej rozumie dane patrząc na obrazki a nie czytając napis, przedstawię wszelkie obrazkowe dane dotyczące przeznaczenia węży technicznych Norres. Będzie to również [ ... ]

Porady techniczneRead more...
28 Cze 2018 06:53 - Super User
Agregaty malarskie i tynkarskie

Dzień dobry, przygotowałem garść informacji o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do malowania hydrodynamicznego - tłoczy i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana [ ... ]

Technika i technologieRead more...
23 Maj 2018 08:11 - Super User
Ochrona dróg oddechowych przed szkodliwymi pyłami i areozolami cz2

Pierwsza część  artykułu o zabezpieczaniu dróg oddechowych przed toksycznymi areozolami.-

1.3. "Wskaźnik ochronności"

Czy opisane do tej pory charakterystyki filtrów pozwalają na dopasowanie [ ... ]

Ochrona ciała czyli BHPRead more...
23 Maj 2018 07:46 - Super User
Narzędzia ręczne Knipexa cz2

Dzień dobry, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do nakrętek Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – [ ... ]

Narzędzia ręczne KnipexRead more...
07 Maj 2018 07:34 - Super User
Ręczne piły do cięcia drewna

Witam

Piły to chyba jedne z najstarszych narzędzi obok młotka, wykorzystywane przez ludzi. Na rynku można znaleźć całkiem duży asortyment ręcznych pił, w rozmaitych cenach, przeróżnych kształtów [ ... ]

Porady domoweRead more...
18 Lis 2017 08:23 - Super User
Wysokotemperaturowe uszczelnienia na bazie włókna szklanego

Witam
Następnym materiałem na uszczelki i uszczelnienia są wyroby na bazie włókna szklanego.

Włókna szklane powstają w procesie wydłużania stopu danego szkła w pasma o jednakowej średnicy, [ ... ]

W wolnych chwilachRead more...
Other Articles