Historia firmy Victorinox

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 


scyzorykNie ma chyba człowieka, który by nie słyszał o scyzorykach Victorinox. Facet zapytany, co winien mieć w kieszeni, chodzi o taki niezbędnik, przez cały czas na pierwszym miejscu podaje kozik. Szkoda, że nasz ojczysty wytwórca scyzoryków Gerlach zniknął z mapy. Wracając do tematu scyzoryków Victorinox to kojarzą się nam z niezawodnymi, najwyższej, jakości składanymi nożami z charakterystycznymi czerwonymi okładzinami i znaczkiem krzyża. Historia tych niezwykłych noży rozpoczęła się od produkcji noża dla wojska. Miało to miejsce w latach 1891-1900, pierwsze partie to około 15000 sztuk. Carl Elsener opracował pierwszy model Soldier 1890. Miał on 4 części, okładziny drewniane. Ciekawostką może być fakt, że w rocznicę powstania firmy Victorinox, została wyprodukowana linia nożyków - repliki modelu z 1890 z okładzinami z hebanu.

W następnych latach wdrażano nowe zmiany. Pierwsze to podmienianie drewnianych okładzin, okładzinami z czerwonego tworzywa i przerobiono kształt ostrza na clip point. W latach 1951 powrócono do pierwotnego kształtu głowni i użyto po raz pierwszy stal nierdzewną. Oraz dodano oczko przez, które żołnierze nawlekali sznurek i powstawał pion. Taki pion był wykorzystywany do oceniania odległości przy oddawaniu strzałów granatami nasadzanymi na karabiny Fass. W tym samym okresie zaczęto zmieniać materiał okładzin.

Następującą dosyć znaczną rewolucję w kształcie kozika, a przypominam, że cały czas robiono je na potrzeby armii, Rozpoczęto w latach 60-tych. Podmieniono okładziny na aluminiowe fakturowane, przerobiono kształt śrubokręta dodając wgłębienie umożliwiające otwieranie butelek. Metamorfozie uległa dodatkowo górny fragment otwieracza do puszek dorobiono tam połowę mniejszy od głównego śrubokręt. Scyzoryki dla armii wyrabiano do lat siedemdziesiątych, po tym roku, ponieważ nie było zapotrzebowania z strony armii, koziki z znacznikami, jakości dla wojska przestały być wytwarzane. Wytwarzano cały czas modele Wenger z różnymi wariantami aluminiowych okładzin. W kolejnych latach rozpoczęła się produkcja nożyków domowych. Marka Victorinox była na tyle popularna i rozpoznawalna, że ciągle spływały zamówienia. Następne lata to kosmetyczne modyfikacje okładzin w koziku, dodanie herbu z czerwonym krzyżem. 

W latach 80-90 firma Victorinox abstrahując od nożyków kuchennych i nożyków, produkuje zegarki i torby podróżne. Kolejne lata to wprowadzanie na rynek rozbudowanych wariantów nożyków o wiele dodatkowych narzędzi. 

27 Lut 2019 08:47 - Super User
Rodzaje mechanizmów w kluczach udarowych

Dzień dobry
Typy mechanizmów udarowych w kluczach pneumatycznych.

Dostępne na rynku pneumatyczne klucze udarowe, bazują na różnych mechanizmach wytwarzających udar. Wszystkie potrzebują smarowania.

https://domtechniczny24.pl/klucze-udarowe-pneumatyczne.html

Jednym [ ... ]

Technika i technologieRead more...
27 Lut 2019 08:20 - Super User
Działanie przecinarki plazmowej

Dzień dobry
Przecinarki plazmowe na dobre zadomowiły się w wielu warsztatach. Duży wpływ ma na to obniżenie ceny przecinarek plazmowych i nadzwyczaj tani osprzęt sprowadzany z Chin.
Warto wiedzieć [ ... ]

Technika i technologieRead more...
28 Cze 2018 07:18 - Super User
Oznaczenia na wężach przemysłowych Norres

Cześć
Ponieważ większość ludzi lepiej rozumie dane patrząc na obrazki a nie czytając napis, przedstawię wszelkie obrazkowe dane dotyczące przeznaczenia węży technicznych Norres. Będzie to również [ ... ]

Porady techniczneRead more...
28 Cze 2018 06:53 - Super User
Agregaty malarskie i tynkarskie

Dzień dobry, przygotowałem garść informacji o agregatach malarskich.
Agregat malarski - narzędzie do malowania hydrodynamicznego - tłoczy i spręża farbę bez użycia powietrza. Farba jest aplikowana [ ... ]

Technika i technologieRead more...
23 Maj 2018 08:11 - Super User
Ochrona dróg oddechowych przed szkodliwymi pyłami i areozolami cz2

Pierwsza część  artykułu o zabezpieczaniu dróg oddechowych przed toksycznymi areozolami.-

1.3. "Wskaźnik ochronności"

Czy opisane do tej pory charakterystyki filtrów pozwalają na dopasowanie [ ... ]

Ochrona ciała czyli BHPRead more...
23 Maj 2018 07:46 - Super User
Narzędzia ręczne Knipexa cz2

Dzień dobry, bieżącym artykule opiszę dwa narzędzia Knipex: szczypce do opasek sprężynowych i mini klucz do nakrętek Knipex.

Szczypce Knipex do opasek i obejm zaciskowych sprężynujących – [ ... ]

Narzędzia ręczne KnipexRead more...
Other Articles